Naša práca

Icopal: Ako riešiť havarijný stav strechy paneláku

Niektoré bytové domy na Slovensku sú staršie aj viac ako tri desaťročia, čo sa odzrkadľuje na ich funkčnosti. Ide o budovy socialistickej panelovej výstavby, ktoré sú často v havarijnom stave. Rekonštrukcie bytových jadier, výmena okien i stupačiek, zateplenie budovy či nový výťah – bez toho sa už bytové domy s pribúdajúcimi rokmi jednoducho nezaobídu. Jednou z vecí, ktorá môže významne ovplyvniť ich ďalšie fungovanie a stav, je bezchybná strecha.

V niekdajšej Mekke socializmu, v bratislavskej mestskej časti Petržalka, nájdeme takýchto stavieb mnoho. Majú zväčša ploché strechy, ktorých stav sa napohľad dá len ťažko odhadnúť. Majitelia bytov zistia, že niečo nie je v poriadku väčšinou až vtedy, keď im strecha začne zatekať. 

Zo strechy jazero

Keď pršalo, strecha sa zmenila na jazero. Tak by sa dal výstižne opísať kritický stav plochej strechy bytového domu na Belinského ulici 6-8 v Petržalke. Bola tu viac ako tri desaťročia používaná pôvodná hydroizolácia. Neustále stojaca voda prenikala do ani nie 10-ročného novovytvoreného spádovania strechy polystyrénbetónom. Strecha preto nedokázala odolávať poveternostným vplyvom a brániť prieniku vody do budovy. Pred desiatimi rokmi síce zažila rekonštrukciu a následne i menšie opravy, ani to však nepomohlo. Za posledné štyri roky problém s hromadením vody na streche počas zrážok naberal čoraz väčšie rozmery. Hoci na streche zaplátali súvisle zhruba 200 metrov štvorcových, nevydržala viac než tri mesiace. Do úvahy preto prichádzala len kompletná rekonštrukcia. 

Strecha_panelaku_Petrzalka_ICOPAL (3)_upravené.jpg

 

Precízny výber realizačnej firmy

Vlastníci bytov preto začali hľadať vhodné riešenie situácie. To ich priviedlo ku jednej z najviac vážených osôb na Slovensku, čo sa týka generálnych opráv striech. Je ním prof. Ing. Jozef Oláh, PhD., zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Práve on vytvoril odborný posudok a projekty celkovej rekonštrukcie strechy. Navrhol riešenia neočakávaných technických problémov v priebehu rekonštrukcie a robil aj autorský dozor. Investor následne nič nenechal na náhodu a cielene hľadal realizátora, ktorý úspešne vyrieši problémy, s ktorými sa bytový dom potýkal. Z 25 firiem, ktoré investor oslovil, mu deväť poslalo relevantné cenové ponuky k zadaniu. Po prehodnotení mu nakoniec zostali len štyri možnosti, z ktorých si zvolil realizačnú firmu Proizol, s. r. o. „Zameriavame sa na strešné systémy, predovšetkým na realizáciu a opravu plochých striech bytových domov. Na slovenskom trhu pôsobíme od roku 2005 a s podobnými realizáciami máme bohaté skúsenosti,“ vysvetľuje Ing. Peter Tabačár, konateľ spoločnosti Proizol, s. r. o. 

Návrh oddeľovacej atiky

Na rekonštrukcii sa zhodli majitelia bytov len dvoch zo všetkých štyroch vchodov bytového domu na Belinského ulici. Aj napriek tomu sa dalo s havarijným stavom účinne bojovať. Pre panelák našiel investor spolu s budúcim realizátorom spoľahlivé riešenie. Také, aby po rekonštrukcii nezatekala voda z neopravenej časti strechy. Navrhli preto vytvorenie oddeľovacej atiky. A to tak, že sa pôvodné atiky na streche nadbetónovali a vyspádovali sa OSB doskami v spáde. Nasledovala hydroizolácia. „Ako podkladový pás sa použila rýchlo aplikovateľná samolepiaca izolačná fólia Bitulep. Na ňu bol natavený ako vrchný asfaltovaný pás Paradial S modifikovaný SBS kaučukom. Tento pás má na vrchnej strane hliníkovú fóliu a je vhodný na opracovanie detailov. Znižuje tepelné namáhanie častí striech vďaka odrazivosti hliníkového povrchu pása,“ povedal Ing. Rastislav Šmehyl, obchodný riaditeľ spoločnosti Icopal a.s. Potom nasledovalo oplechovanie atiky. 

Spôsob ako prečkať zimu

Práce na streche s výmerou 650 metrov štvorcových odštartovali vlani na jeseň. S príchodom zimy totiž hrozilo, že niekoľkoročná trpezlivosť obyvateľov pod strechou „pretečie“. Podobne ako do bytov všetko to, čo napršalo, alebo nasnežilo na strechu. Bola tam vrstva premočeného polystyrénbetónu, ktorá sa spolu s rovnako starou asfaltovou krytinou musela celá vybúrať. Prečkať zimu pomohla streche poistná hydroizolácia, ktorú urobil realizátor na prelome novembra a decembra doslova v hodine „dvanástej“. „Podklad sme najprv napenetrovali penetračným náterom Siplast Primer® Speed SBS, ktorý vďaka špeciálnej asfaltovej hmote modifikovanej SBS kaučukom umožňuje vyše 2,5-násobne lepšiu priľnavosť asfaltovaného pásu k napenetrovanému podkladu. Na náter sa následne natavili modifikované asfaltované hydroizolačné pásy Elastobit GG 40. V takomto štádiu strecha vydržala celú zimu a byty vôbec neboli zatečené,“ vysvetľuje Ing. Tabačár. Prvá fáza rekonštrukcie trvala zhruba dva týždne. 

Strecha_panelaku_Petrzalka_ICOPAL (1)_upravené.jpg

 

Kroky k novej streche

V apríli odštartovala druhá etapa rekonštrukcie. Pôvodná strecha bola krivoľaká. Preto sa muselo pristúpiť k vyrovnaniu jej lokálnych nerovností, ktoré boli od 1,5 až po 5 cm. Realizátor použil granulát z penového skla frakcie 8–16 mm. Pri menších hrúbkach nerovností sa použil sypký materiál Villaplan® zo sľudových zrniek, ktoré žíhaním zväčšili svoj objem a boli obalené asfaltom. Skôr než sa pristúpilo k samotnej realizácii systému povlakovej krytiny z asfaltovaných pásov, strecha sa zateplila tepelnoizolačnými doskami rozmerov 2,4x1,2 metra z tvrdenej PIR polyuretánovej peny hrúbky 10 cm. Potom sa vyspádovala v 1,5 percentnom spáde spádovacími doskami z EPS. Ak by sa tak nestalo, následkom by bolo nerovnomerné namáhanie hydroizolácie stojatou vodou na viacerých miestach.

Strecha_panelaku_Petrzalka_ICOPAL (2)_upravené.jpg

 

Využitie asfaltovaných pásov 

V súčasnosti sa na rekonštrukciu plochých striech využívajú kvalitné modifikované asfaltované pásy. Ak sú dôkladne zapracované, zabezpečia dokonalú ochranu strešnej konštrukcie pred nežiaducou vlhkosťou. Na bytovom dome v Petržalke použili ako hydroizoláciu dvojvrstvový hydroizolačný systém. „Išlo o podkladový hydroizolačný pás Elastobit GG 40 s nosnou vložkou zo sklenenej tkaniny a s krycou vrstvou na báze asfaltovej hmoty modifikovanej SBS kaučukom. Na vrchnej strane má jemný minerálny posyp a na spodnej strane ľahko roztaviteľnú fóliu. K podkladu bol mechanicky kotvený skrutkami a teleskopmi,“ opisuje zloženie pásu Rastislav Šmehyl.

Opravy komplikoval vietor

Ako vrchný pás hydroizolácie na bytovom dome sa použili pásy s bridlicovým posypom Extradach Top 5,2  SpeedProfile®SBS, ktoré sa na spodný pás plnoplošne natavovali. „Ide o špeciálny asfaltovaný pás s hrebeňovým profilom. Jeho použitím sa výrazne zlepšuje vodotesnosť a trvanlivosť hydroizolačnej vrstvy. Jeho výhodou je rýchle natavenie a šetrenie času pri aplikácii,“ tvrdí R. Šmehyl. Väčšia natavovacia plocha spodného povrchu týchto pásov umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie roztavenie asfaltovej hmoty. Dilatácia použitá na strešnom plášti bola riešená systémom NEODYL. Tento systém pozostáva z bezvložkového vysoko modifikovaného pása s možnosťou 400% predĺženia a povrazca Cordon Neodyl. Všetky vymenované práce však komplikovali zlé poveternostné podmienky. Rekonštrukcia sa tak z pôvodne plánovaných 30 dní napokon vyšplhala na dvojnásobok. Na vine boli najmä silné severozápadné vetry. Realizátor musel dávať pozor, aby zo strechy neodfúklo materiál a aby už práve realizované nové vrstvy hydroizolácie počas prác nezalial dážď. 

Výrobca poskytol investorovi Osobnú záruku kvality ICOPAL v trvaní 16 rokov. Táto záruka sa vzťahuje na použitie dvojvrstvového systému hydroizolácie z modifikovaných asfaltovaných pásov. Záruku desať rokov im pritom dala na všetky práce aj samotná realizačná firma. 

Opracovanie detailov

Dôležitou súčasťou rekonštrukcie pritom bolo opracovanie detailov na streche. Jednalo sa aj o zhruba 150 metrov štvorcových zvislých plôch, na ktoré sa použila taká istá hydroizolácia ako na oddeľovaciu atiku. Rekonštrukcia sa týkala aj strojovní výťahov. Steny strojovne sa zatepľovali polystyrénom. Ich hydroizoláciu tvoril spodný, vysoko modifikovaný asfaltový pás, samolepiaci za studena, s nosnou vložkou s vysokou odolnosťou voči roztrhaniu. Ako vrchný pás sa natavil už spomínaný Paradial S, ktorý bol zakončený ukončovacou lištou. Tú následne pretmelili polyuretánovým tmelom sivej farby.

 

O spoločnosti Icopal a. s.

Spoločnosť Icopal, a. s., nadviazala na úspechy štúrovského výrobného závodu JCP Izolácie, a. s. Ten bol známy aj za hranicami Slovenska vďaka vyše tridsaťročnej tradícii vo výrobe a obchode s asfaltovými hydroizolačnými a strešnými materiálmi. V júli roku 2000 sa výrobná prevádzka v Štúrove stala súčasťou skupiny Icopal, ktorá je lídrom vo výrobe hydroizolácií v Európe i vo svete s vyše 160 ročnou minulosťou. Má výrobné závody v Európe a Severnej Amerike, ktoré dodávajú kompletný sortiment výrobkov pre ploché i šikmé strechy, strešné záhrady a spodné stavby. Skupina Icopal sa rozrástla a akvizíciou získala spoločnosť Vedag. Koncern Icopal v súčasnosti zastrešuje obe značky. 

 

 

Galéria

 

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.