Naša práca

Vaillant: Pohoda a komfort v dome vďaka tepelnému čerpadlu

 

„Niektorí na vykurovanie zháňajú drevo. Iní kvôli vysokým účtom škrtia spotrebu energie. Ja šetriť nemusím a pritom mám doma teplo aj dostatok teplej vody,“ hovorí Juraj Kučera z obce Majcichov pri Trnave. Komfort bez obáv z obrovských účtov si v novostavbe užíva s manželkou Silviou a dvomi deťmi, Olíviou a Jakubom. A to vďaka tepelnému čerpadlu. 

Pohoda_vdaka_tep (7)_upravené.jpg

Úsporný ekologický zdroj tepla v kombinácii s podlahovým vykurovaním. Taká bola predstava mladej rodiny Kučerovcov ešte v čase, keď si plánovala postaviť dom. Pohodu vďaka bezstarostnému vykurovaniu si všimli na návšteve u svojho známeho. Zistili, že vykuruje tepelným čerpadlom a neváhali. Už vo fáze projektovania domu sa rozhodli pre takéto vykurovanie. Väčšej vstupnej investície sa nezľakli – spoľahli sa na jej návratnosť.

Pohoda vďaka tepelnému čerpadlu

Kučerovci odštartovali stavbu domu v roku 2011. Na novostavbu z tehly použili tepelnú izoláciu z kamennej vlny. Zatepliť si dali aj strechu. Firma GEOTHERM, ktorá má s montážou tepelných čerpadiel bohaté skúsenosti, im po prepočítaní tepelných strát domu navrhla systém vykurovania šitý na mieru. Montáž tepelného čerpadla značky Vaillant mala dve fázy. Najskôr sa realizovala inštalácia kolektorov v záhrade. „Prebehla počas stavby domu, čo bolo veľmi praktické. Na stavenisko prišiel bager a  do hĺbky 1,20 metra sme vložili plošné zemné kolektory,“ povedal Patrik Pocisk, marketingový manažér spoločnosti GEOTHERM Slovakia s.r.o.

Pohoda_vdaka_tep (1)_upravené.jpg

 

Ekologické riešenie

Nasledovala inštalácia jednotky do malej miestnosti na prízemí domu. „Išlo o tepelné čerpadlo značky Vaillant s názvom geoTHERM plus VWS 82/3, systém zem/voda s plošným zemným kolektorom. Má vstavaný nerezový 175 l zásobník na ohrev teplej vody,“ vysvetlil Patrik Pocisk. Je to vysoko ekologické a hospodárne riešenie vykurovania aj prípravy teplej vody. „Jeho prínosy sú najmä vo veľmi  nízkych prevádzkových nákladoch a v bezúdržbovej a spoľahlivej prevádzke bez emisii. Tepelné čerpadlo systému zem/voda získava tepelnú energiu pomocou výmeny tepla medzi zemou a nemrznúcou zmesou, ktorá cirkuluje v potrubí plošného kolektora,“ objasnil P. Pocisk. 

Pohoda_vdaka_tep (5)_upravené.jpg

 

Ovládanie z pohodlia obývačky

Rodina s pomocou čerpadla vykuruje dom už dva roky. „Nastavili sme si teplotu na 23 stupňov Celzia. Inak sa o vykurovanie vôbec nestaráme. Je to naozaj komfort, aj pokiaľ ide o ohrev teplej vody,“ hovorí Silvia Kučerová. Základná regulácia celého systému je zabudovaná v jednotke tepelného čerpadla. Na nastavenie slúži aj diaľkové ovládanie VR 90, ktoré má rodina na stene v obývačke. Servisní technici kontrolujú čerpadlo diaľkovo pomocou komunikačnej jednotky vrnetDIALOG. Servisnú prehliadku robia raz ročne. Na kompresor tepelného čerpadla dostala rodina záruku až 10 rokov, na ostatné časti 5 rokov. 

Foto: GEOTHERM Slovakia
 

 O značke VAILLANT

Firmu Vaillant založil v roku 1874 Johan Vaillant, Spoločnosť Vaillant sa postupne stala jedným z najväčších výrobcov vykurovacej techniky v Európe, ktorej sa podarilo počas celej svojej existencie predať viac ako 40 miliónov spotrebičov. Samostatné obchodné zastúpenie spoločnosti na Slovensku vzniklo po rozdelení Československa v roku 1993. V roku 2001 sa spoločnosť Vaillant stala súčasťou skupiny Vaillant Group, ktorá zastrešuje osem významných výrobcov vykurovacích zariadení v Európe, na Slovensku aj výrobcu kotlov Protherm. Značku VAILLANT zastupuje na Slovensku spoločnosť Vaillant Group Slovakia, s.r.o. so sídlom v Skalici. V oblasti predaja a servisu má značka Vaillant vybudovanú sieť 200 zmluvných obchodných firiem po celom Slovensku a spolupracuje s asi 400 vyškolenými servisnými technikmi. Viac informácií o produktoch značky Vaillant získate na www.vaillant.sk.

 

Galéria

 

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.