Naša práca

Danfoss poradňa: Podlahové vykurovanie alebo radiátor?

Dnes radí:

Dusan_Lasak_Danfoss_upravené.jpg

Ing. Dušan Lašák
area sales manager Danfoss
sk.danfoss.com


Až 60 % výdavkov na energie v domácnosti ročne tvoria náklady na vykurovanie. Významne ušetriť môžete v prípade, že máte vykurovanie pod kontrolou. Poradíme vám ako.
 

Vykurovanie radiátormi
Vykurovanie interiéru pomocou radiátorov predstavuje tradičný spôsob, ktorý sa vyznačuje prijateľnými investičnými nákladmi. Jeho prevádzka je už však ekonomicky náročnejšia. Teplota vody v systéme dosahuje až 80 °C a treba ju nepretržite ohrievať. Radiátorové telesá sú síce často praktickým pomocníkom pri sušení bielizne. Treba si však uvedomiť, že týmto spôsobom sušenia sa stráca až 20 % energie na vykurovanie. Radiátory predstavujú obmedzenia z hľadiska možností rozmiestnenia nábytku, ako aj nárokov na údržbu (utieranie prachu, dopúšťanie vody a pod.). V prípade, že sa rozhodnete pre radiátory, alebo už radiátory máte, existuje riešenie, ako držať účty za vykurovanie pod kontrolou. Vymeňte staré radiátorové hlavice za termostatické hlavice. Výmenou starých termostatických hlavíc za elektronické termostatické hlavice môžete ušetriť od 23 % do 46 % využívanej energie. Pomerne nízka investícia do inteligentných termostatických hlavíc má rýchlu návratnosť v horizonte dvoch až piatich rokov

Čoraz obľúbenejším trendom, predovšetkým v kúpeľniach, kde sa kráča bosou nohou, je dopĺňať radiátory podlahovým vykurovaním. Na tento účel vhodne poslúžia praktické vykurovacie rohože s kompaktnými rozmermi. 
 

rohoz03_upravené.jpg
Rohože DEVImat™ sú vhodné pre inštaláciu podlahového vykurovania v malometrážnych priestoroch, napríklad v kúpeľniach.

Thermostat_01_upravené.jpg
Termostatické hlavice living by Danfoss prinášajú absolútnu kontrolu nad teplotou v miestnostiach a maximálne pohodlie pri regulovaní vykurovania. Nastavujú sa jednoducho a rýchlo. Potom na ne možno pokojne zabudnúť.

 

Podlahové vykurovanie 
Tepelnú pohodu v miestnosti okrem vykurovacej teploty spoluvytvárajú vlhkosť vzduchu, jeho prúdenie i teplota stien miestnosti. Z tohto hľadiska má podlahové vykurovanie navrch. Pri podlahovom vykurovaní dochádza k rovnomernému rozloženiu tepla. V prípade, že vykurovacím telesom je celá podlaha, možno teplotu v priestore znížiť o 2 až 3 °C. Zníženie teploty vo vykurovanom priestore o 1 °C usporí približne 6 % energie. V tomto prípade to predstavuje úsporu energie o 12 až 18 %. Dôležitou súčasťou systému je jeho regulácia, ktorá sa podpisuje pod úspory energií.

Nedochádza navyše k prílišnému vysušovaniu vzduchu, čo je prospešné pre dýchacie cesty. Zo zdravotného hľadiska je dôležitý aj ďalší fakt. Bežné radiátory sálajú teplo do priestoru smerom nahor, často popri stene a okne. Ohriaty vzduch sa prirodzene presúva pod strop a zostáva nevyužitý, pričom pri zemi je vzduch naďalej nepríjemne chladný. Tento jav navyše spôsobuje nadmerné prúdenie vzduchu a prachu. Podlahové vykurovanie sála teplo rovnomerne z celej podlahy, a ohriaty vzduch pomaly stúpa nahor. 

V súčasnosti možno podlahové vykurovanie inštalovať na všetky druhy podlahových krytín, dokonca aj pod niektoré typy kobercov. Dôležité je, aby použitá krytina mala mať odpor ako 0,15 m². (K/W).

 

DEVIreg Touch black and white thermostat_upravené.jpg
Termostat na reguláciu podlahového vykurovania s dotykovým displejom DEVIreg TouchTM pracuje v rôznych prevádzkových režimoch a prispieva k znižovaniu spotreby energie.

 

Galéria

 

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.