Naša práca

Danfoss poradňa: Teplovodné alebo elektrické podlahové vykurovanie?

Dnes radí:

Dusan_Lasak_Danfoss_upravené.jpg

Ing. Dušan Lašák
area sales manager Danfoss
sk.danfoss.com


Nízkoteplotné podlahové vykurovanie je v súčasnosti pre svoje nesporné výhody bežným spôsobom vykurovania domácností. Ktorý systém je však výhodnejší – elektrické či teplovodné podlahového vykurovanie?

Povedzte áno podlahovému vykurovaniu
Lekári odjakživa vyzdvihujú pozitívny vplyv prirodzeného slnečného žiarenia na ľudský organizmus. Sálavé teplo, ktoré nízkoteplotné podlahové vykurovanie, vypúšťa do priestoru, pripomína pôsobenie slnečného žiarenia. Teplota v priestore je rovnomerne rozložená a v miestnosti nastáva stav tepelnej pohody. Tá sa dosahuje pri teplote o 1 až 4 stupne nižšej ako pri radiátorovom vykurovaní. Čo v kombinácii s veľmi účinnou reguláciou podlahového vykurovania prináša značné úspory energie. Ďalšou výhodou je, že v súčasnosti možno podlahové vykurovanie inštalovať na všetky druhy podlahových krytín, dokonca aj pod niektoré typy kobercov. Dôležité je, aby použitá krytina mala odpor max. 0,15 m². (K/W).

 
Teplovodné podlahové vykurovanie
Teplovodné podlahové vykurovanie možno realizovať mokrým alebo suchým spôsobom. V praxi sa častejšie používa mokrý spôsob, ktorý tvoria rúrky uložené v betónovom potere. Veľmi zaujímavým, možno trochu nepoznaným, je suchý systém podlahového vykurovania bez použitia betónovej mazaniny. Je vhodný pre všetky novostavby, najčastejšie sa však uplatňuje pri rekonštrukciách a drevostavbách. V oboch prípadoch tvoria medené alebo umelohmotné rúrky plošnú sieť, v ktorej koluje voda s teplotou 40 °C. Zaujímavosťou je, že v 1 m2 vykurovacej plochy sa ohrieva a preteká iba pol litra vody. Vďaka tejto skutočnosti ide o úsporný systém vykurovania. Treba však rátať s vyššími počiatočnými investíciami na kúpu plynového kotla. Ten následne treba umiestniť do technickej miestnosti a samozrejme mať k dispozícií plynovú prípojku. Tento spôsob vykurovania sa uplatňuje v nízkoenergetickej výstavbe pripojením systému na energiu z obnoviteľných zdrojov, akými sú teplovodné kozuby, kotly na drevo, tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory.

 
Elektrické podlahové vykurovanie
Elektrické vykurovanie pracuje vďaka elektrickej energii, ktorá sa šíri prostredníctvom elektrických termokáblov uložených v podlahe. Tie majú výšku len niekoľko milimetrov a ich účinnosť je takmer stopercentná. Výsledkom je vysoký tepelný komfort za prijateľnú cenu. Netreba investovať do kotla, technickej miestnosti alebo plynovej prípojky. Prevádzkové náklady možno tiež udržiavať nízke, a to vďaka účinnému systému regulovania teploty. Ten umožňuje nastaviť teplotu v každej miestnosti individuálne podľa potreby a režimu využívania. Majitelia bežných, ale aj nízkoenergetických stavieb sa zhodujú, že elektrické podlahové kúrenie možno používať ako dostatočný a jediný zdroj tepla v domácnosti. 

V prípade poruchy je výmena zdroja komplikovaná, avšak u overených dodávateľov je možná oprava na mieste poškodenia, bez nutnosti výmeny celej podlahovej krytiny. Preto sa pri kúpe treba obrátiť na spoľahlivých výrobcov. V tejto súvislosti treba poukázať aj na problematiku elektrosmogu. Osvedčení výrobcovia majú káble elektrického vykurovania dostatočne tienené, aby obyvateľov chránili pred nežiaducim účinkom elektrosmogu. 

 Foto+popisok:

elektr_podlahove_vykurovanie_Devi_upravené.jpg
Elektrické podlahové vykurovanie DEVI™ má na našom trhu dlhoročnú tradíciu. Jeho výrobca, spoločnosť Danfoss, ponúka záruku na vykurovací systém až dvadsať rokov. 

 

DEVIreg touch_2_upravené.jpg
DEVIregTM Touch, termostat na reguláciu elektrického podlahového vykurovania, je jedným z najatraktívnejších programovateľných regulátorov na trhu. Úspech získal predovšetkým vďaka prínosu k zníženiu spotreby elektrickej energie. Použitý inteligentný časovač umožňuje ušetriť až o 20 % elektrickej energie viac. Termostat je dostupný aj s inými farebnými prevedeniami rámčeka – čierna a polárna biela. Okrem toho je u nás na trhu viac výrobcov rámčekov (s otvorom 55 x 55 mm), do ktorých je možné DEVIreg™ Touch inštalovať, teda zakomponovať do existujúcej elektroinštalácie v domácnosti.

 

 

Galéria

 

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.