Aktuality

2011-11-03

ATELIERO predstavuje nový koncept umenia

/Bratislava, 03. novembra 2011/ Ondrej Lewis, dizajnér a majiteľ dizajnového štúdia ATELIERO, predstavil v Bratislave nový koncept interiérovej tvorby. Spolu so svojou bývalou spolužiačkou Joanne Riddle vytvárajú ľahké farebné svietidlá z recyklovaných PET fliaš. Ekologicky ohľaduplné umenie zaujalo medzinárodnú odbornú verejnosť aj na prestížnych výstavách v Londýne.

Svietidlá vyrábané z recyklovaných PET fliaš predstavujú inovatívne smerovanie v oblasti trvalo udržateľného interiérového dizajnu. Ondrej Lewis a Joanne Riddle, autori konceptu ľahkých farebných svietidiel, nie sú pri svojej práci limitovaní tvarom, váhou a ani cenou materiálu. „Naše svietidlá sú ideálne do veľkorysých priestorov s vysokými stropmi. Vďaka nízkej hmotnosti nemajú vysoké nároky na inštaláciu,“ hovorí Ondrej Lewis.

Od odpadu k umeniu
Myšlienku hľadania umeleckej hodnoty vo veciach odsúdených na zánik rozvíja Ondrej Lewis už od štúdií súčasného umenia a dizajnu na University v Teesside vo Veľkej Británii. Tu sa spoznal s Joanne Riddle, ktorá vyvinula špeciálnu technológiu na spracovanie rôznych druhov povrchov. Aj keď spočiatku experimentovali s rôznymi materiálmi, použitá PET fľaša sa ukázala ako najvhodnejší materiál pre kreatívnu tvorbu dvojice.

Špeciálna metóda zapustenia farby do plastového povrchu PET fľaše predstavuje výnimočný koncept práce s recyklovanými materiálmi. Desiatky unikátnych kúskov splývajú do originálnej štruktúry stropného svietidla. „Jedinečná textúra lisovanej fľaše vyniká nepravidelným zvlnením. V kombinácii s výraznou farbou vzniká jedinečný prvok, ktorý je základným stavebným prvkom svietidla,“ vysvetľuje proces výroby Ondrej Lewis.

Svietidlá zaujali aj širokú verejnosť
Krása umeleckého diela sa naplno rozvinie až sa rozsvieti svetlo vnútri konštrukcie. Svetlo raziace si cestu nepravidelnými kúskami plastu oživí oheň použitých farieb a priestor sa rozžiari. Vytvára silnú atmosféru a vyvoláva emóciu, v ľuďoch doslova vyvoláva radosť z hry svetla a farieb. „Našu tvorbu pozitívne prijala aj odborná verejnosť na viacerých dizajnérskych výstavách v Londýne,“ dopĺňa O. Lewis. Svietidlá sa predstavili počas londýnskych výstav New Designers 2008 a [Re]Design 100% Design 2008. Široká verejnosť si mohla veľkolepý luster z dielne Ondrej a Lewisa a Joanne Riddle všimnúť aj ako kulisu v televíznej relácii Britain's Next Top Model. O inštaláciu svietidla sa zaujímali aj zástupcovia exkluzívneho obchodného domu Colette v Paríži, čo je veľká pocta aj pre svetovo známych dizajnérov.

Autumn 2008 [Resurection] (2011)
Na jeseň sa ekologické umenie predstavilo aj v bratislavskej River Gallery v podobe svietidla Autumn [Resurection]. Funkčný luster z recyklovaných PET fliaš je upnutý na hliníkovej konštrukcii, prekvapuje divokou hrou ohnivých farieb. Svietidlo evokuje pocit pestrej rozžiarenej jesene. Počas svojej trojročnej histórie ho autori postupne zdokonaľovali. Nový systém zavesenia podčiarkol žiarivú povahu a upriamil pozornosť na tvar svietidla.

______________________________________________________________________________________________________________________________
O dizajnovom štúdiu AtelieRO
Ondrej Lewis (dizajnér a interiérový architekt) vedie v Bratislave dizajnové štúdio ATELIERO, ktoré sa špecializuje na exkluzívne podlahové krytiny, akými sú luxusné koberce alebo nadštandardné vinylové podlahy. V sortimente ponúka aj dizajnové tapety. Štúdio dodáva výhradne kvalitné materiály od osvedčených zahraničných výrobcov. V štúdiu ATELIERO nájdete značky kobercov zvučného mena, ako sú napríklad Stark Carpet, Tim Page Carpets, Axminster, Cormar Carpets, Jacaranda, Van Besouw, Victoria Carpets a Lano z Belgicka či Besana z Talianska, ako aj vinylové podlahy od renomovaného nemeckého výrobcu Project Floors. K prvotriednym výrobkom neodmysliteľne patrí excelentný servis a odborné poradenstvo skúsených dizajnérov. Viac informácií nájdete na www.ateliero.eu.
ATELIERO – dom zdravého a luxusného bývania – nájdete v obchodnej pasáži na Zámockej ulici 32 v Bratislave.

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.