Aktuality

2015-05-06

Inoutic: Zimnú záhradu plánujte včas

 

Zimná záhrada je špecifická stavebná konštrukcia, na plánovanie ktorej si treba vyhradiť čas, ideálne ešte pred stavbou domu.

Majitelia zimných záhrad si kontakt s vonkajším priestorom môžu užívať bez ohľadu na počasie. Nádherná zimná záhrada v Ľubici je príjemným miestom rodinných stretnutí cez slnečné dni, ale aj pod nočnou oblohou. Na jej stavbu sa použili plastové PVC profily zo systému Inoutic Arcade. 


Odborník radí: Na čo si dať pozor pri zimných záhradách

Ondrej_Fridrich_upravené.jpg

Ondřej Fridrich, marketingový manažér spoločnosti Inoutic

Ak zvažujete stavbu domu a túžite po zimnej záhrade, skontaktujte sa s odborníkmi. Rozhodne nejde o lacnú záležitosť. Mnohí preto jej realizáciu odložia na neskoršie obdobie. Avšak už v procese stavby domu je dobré urobiť technickú predprípravu, aby sa záhrada mohla bez problémov postaviť aj dodatočne.

Zimná záhrada by mala byť harmonickou súčasťou domu, preto je dobré zladiť jej konštrukciu nielen s celým charakterom domu, ale aj s rámami okien a dverí. 

Najčastejšie sa zimné záhrady stavajú z PVC profilov, ktoré vždy musia byť opatrené kovovou (pozinkovanou) výstužou. Z hľadiska statiky sú dobrou voľbou hliníkové konštrukcie. Z hľadiska tepelnej izolácie sú však problematické. Drevo sa na stavbu zimných záhrad používa len výnimočne, aj napriek tomu, že pôsobí prirodzene, je veľmi náročné na údržbu. Drevo totiž výrazne trpí pri zvýšenej vlhkosti, ktorá je charakteristická pre zimné záhrady, vzhľadom na to, že v nej často bývajú umiestnené rastliny, bazény či vírivé vane.

Pozor na premrštené rozmery – pri väčších rozmeroch je potrebné statické posúdenie od autorizovaného statika.

Ak túžite po zimnej záhrade, spojte sa s odborníkom ešte predtým než začnete stavať dom. Technická príprava už vo fáze projektu významne uľahčí jej realizáciu.

Zimná záhrada môže byť významným zdrojom tepla počas slnečných zimných dní, vďaka čomu pomôže ušetriť značné množstvo tepelnej energie. Treba však klásť dôraz na výber PVC profilov s nízkym koeficientom prestupu tepla. Iba tak zabránite únikom tepla a tvorbe vodných pár na profiloch.

Pri užívaní zimných záhrad je najväčší problém vlhkosť. Odporúča sa použiť podlahové vykurovanie alebo podlahové konvektory pozdĺž okenných plôch, aby tepelná clona zabránila kondenzácii ohriateho vzduchu na studenom skle.

Pri poistení majetku, treba zimnú záhradu poistiť zvlášť.

 

Galéria

 

 

 

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.