Aktuality

2014-11-25

Colliers: Oslo vedie v raste nájomného na hlavných nákupných uliciach v regióne EMEA

/LONDÝN, 25. novembra, 2014/  Oslo vedie v raste nájomného v regióne EMEA (Európy, Stredného východu a Afriky) potom, ako rastúci dopyt spôsobil 13,6-percentný nárast najvyššie dosahovaného nájomného na hlavných nákupných uliciach medzi 1. a 3. štvrťrokom 2014 a kumulatívnu ročnú zmenu o 25 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. To, v spojení s vyššími výdavkami spotrebiteľov, než aké sa očakávali na začiatku roka, značne prispelo k tomu, že medzinárodné maloobchodné spoločnosti vstúpili na nórske trhy. Vyššia kúpna sila a stabilný trh sa ukázali byť pre ne atraktívne. To je kľúčovou správou prieskumu medzinárodnej konzultačnej spoločnosti Colliers International, ktorý analyzuje najvyššie dosahované nájomné na hlavných nákupných uliciach a v nákupných centrách v 52 mestách 32 krajín regiónu za 3. štvrťrok 2014.

Sean Briggs, výkonný riaditeľ prenájmov maloobchodných priestorov pre východnú Európu spoločnosti Colliers International, povedal: „Počas roka 2014 prišli do Osla niektoré z najväčších svetových maloobchodných spoločností, vrátane spoločnosti Marks & Spencer, ktorá otvorila svoj prvý obchod v novembri; svoj tretí obchod práve otvoril Habitat, spoločnosť Laura Ashley sa presťahovala na lepšie miesto a v septembri sa prvýkrát predstavila spoločnosť Domino. Táto aktivita sa deje na pozadí dojímavého katalógu luxusných značiek, ktoré už v meste sú, vrátane značiek Marc Jacobs, Bottega Veneta, Hermes, Mulberry, Louis Vuitton a Gucci.”

Najvyššie dosahované nájomné v Londýne na Bond Street ostávalo za posledných šesť mesiacov stabilné z dôvodu nedostatočnej prenajímacej aktivity, aj keď celkový nárast nájomného za posledné tri roky dosahuje viac než 30 percent. Nájomné na Bond Street sa má ďalej zvyšovať, tak ako na iných hlavných uliciach v centrálnom Londýne; priemerné nájomné v najlukratívnejšej Zóne A je teraz 28 percent nad úrovňami v roku 2008, pričom rok 2014 prestavuje najsilnejší rok centrálneho Londýna od roku 1998.

Len zopár iných trhov zaznamenalo rast najvyššie dosahovaného nájomného medzi 1. a 3. štvrťrokom 2014, vrátane: Dubaja, Džiddy, Madridu, Glasgowa, Amsterdamu, Düsseldorfu, Sofie a Vilniusu.

Zatiaľ čo celkové ekonomické zotavovanie v Španielsku a Portugalsku ostáva krehké, rastúca sebadôvera zákazníkov a zvyšujúce sa výdavky spotrebiteľov sú dobrou predzvesťou pre maloobchodný trh. Madrid má nedostatok voľných priestorov na Calle Preciados, jeho hlavnej nákupnej ulici, čo viedlo k väčšej aktivite v iných lokalitách, vrátane ulice Serrano, ktorá nedávno privítala maloobchodné prevádzky značiek, akými sú Stella McCartney, Nike a nový vlajkový obchod spoločnosti Zara. Najlukratívnejšie obchodné oblasti Lisabonu, Chiado a Avenida da Liberdade, lákajú medzinárodné maloobchodné spoločnosti z dôvodu rastúceho počtu turistov a zvyšovania výdavkov miestnych spotrebiteľov.

V najlukratívnejších nákupných centrách regiónu EMEA, zaznamenala Varšava najväčšie zvýšenie najvyššie dosahovaného nájomného v nákupných centrách (o 5,6 %), čo odráža obmedzenú dostupnosť voľných priestorov. Ďalší mierny rast bol tiež zaznamenaný v Sofii, Vilniuse a Talline. Obmedzená nová ponuka, spojená so silným dopytom, bude v budúcich 12 mesiacoch pravdepodobne naďalej tlačiť nájomné nahor vo Vilniuse, zatiaľ čo sa očakáva, že v Sofii a Talline sa nájomné stabilizuje. V kontraste s týmto vývojom bol ďalší pokles nájomného, ktorý sme zaznamenali v kyjevských nákupných centrách, ako aj na hlavných nákupných uliciach Atén a Belehradu.

Sean Briggs, pokračuje: „Relatívne stabilné úrovne nájomného, ktoré pozorujeme v mnohých európskych mestách, skrývajú určitú zaujímavú aktivitu spojenú s povzbudzujúcimi náznakmi rastu nájomného na hlavných nákupných uliciach, nájomného v nákupných centrách a investičného trhu s maloobchodnými nehnuteľnosťami. Väčšinu z toho možno pripísať nedostatočnej dostupnosti priestorov v kľúčových lokalitách. To vedie k regenerácii nových oblastí, ako možno vidieť v Madride, kde si spoločnosti pre nedostatok voľných priestorov na Calle Preciados prenajímajú priestory na ulici Serrano. To v spojení so vstupom dobrého mixu domácich a medzinárodných maloobchodných spoločností na trh, viedlo k zvýšeným výdavkom spotrebiteľov, a tým k vyššej stabilite. Daný mix operátorov stále vykazuje dobrú rovnováhu medzi luxusným a rozpočtovým maloobchodom.“

Slovenský trh s maloobchodnými priestormi
Podľa vyjadrení Andreja Mardiaka, konzultanta spoločnosti Colliers International pre prenájom maloobchodných priestorov, si slovenský trh s maloobchodnými priestormi udržal pozitívne vyhliadky, pričom došlo aj k najväčšej udalosti roka v tomto segmente – otvorenie Bory Mall v západnej časti Bratislavy. V slovenských regiónoch pokračovali stavebné práce na projektoch City Arena v Trnave, FORUM Poprad a na projekte Dituria Levice. Práve nákupné centrum Dituria v Leviciach, ktoré sa otvára na konci novembra, je dobrým príkladom, akým smerom sa postupne bude uberať maloobchodný trh. „Ak majú v blízkej budúcnosti uspieť maloobchodné projekty v mestách pod 40 tisíc obyvateľov, budú musieť ponúknuť unikátnu polohu v centre mesta v kombinácii s nízkou saturáciou maloobchodných plôch a prázdnym miestom na mape jestvujúcich prevádzok u kľúčových nájomcov,“ dodáva A. Mardiak.

Najvyššie dosahované nájomné na hlavných nákupných uliciach zostáva na úrovni 40 eur/m²/mesiac. Najvyššie dosahované nájomné v tradičných nákupných centrách je na úrovni 32 eur/m²/mesiac. Na trhu sa čoraz bežnejším stáva príspevok na zariadenie predajne budúcich nájomcov.
 

Maloobchodné priestory z hľadiska investícií
Objemy investícií do maloobchodných nehnuteľností v regióne EMEA v tomto roku naďalej rástli, pričom na konci 3. štvrťroka 2014 dosiahli 32 mld. eur, čo predstavuje 19-percentný ročný nárast. Veľká Británia mala jednotretinový podiel na trhu a po nej nasledovalo Nemecko, Francúzsko a Španielsko. Zvýšený záujem a obmedzená ponuka najlukratívnejších aktív vytvorili ďalší tlak na najvyššie dosahované výnosy na vybraných trhoch.

 

Pre ďalšie informácie kontaktujte, prosím:
Katarína Dudáková
PR konzultant Key Communications, s. r. o.
Mobil: +421 910 967 741, katarina.dudakova@keycommunications.sk


O SPOLOČNOSTI COLLIERS INTERNATIONAL

Spoločnosť Colliers International je globálnym lídrom v oblasti komerčných realitných služieb s 15 800 odborníkmi operujúcimi z viac než 485 kancelárií v 63 krajinách. Ako dcérska spoločnosť spoločnosti FirstService Corporation, Colliers International poskytuje kompletný sortiment služieb pre užívateľov a vlastníkov nehnuteľností a investorov do nehnuteľností po celom svete, vrátane globálnych korporátnych riešení, sprostredkovania, správy nehnuteľností a aktív, investičného predaja a poradenstva v oblasti hotelov, ohodnocovania, poradenských a oceňovacích služieb, hypotekárneho bankovníctva a hĺbkového výskumu. Najnovší ročný prieskum spoločnosti Lipsey Company ohodnotil spoločnosť Colliers International ako druhú najuznávanejšiu komerčnú realitnú firmu na svete.

Spoločnosť Colliers má pre oblasť EMEA ústredie v Londýne a naši klienti získavajú výhodu zo skúseností a odbornosti viac než 2 300 špecialistov v 37 krajinách tohto regiónu.

 

Sledujte nás na www.colliers.com alebo na sociálnej sieti LinkedIn.

 

 

 

 

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.