Aktuality

2014-12-03

Renolit radí: Ako správne čistiť exteriérové fólie

/Tábor, 3. december 2014/ Spoločnosť RENOLIT je popredný svetový výrobca plastových fólií a príbuzných výrobkov na technické aplikácie. V centre pozornosti odborníkov RENOLIT stojí nielen výnimočná kvalita jej výrobkov, ale aj zákazník. Jedným z dôkazov tejto filozofie je aj súbor jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým možno veľmi jednoducho, s použitím bežných prostriedkov očistiť povrch fólií na vonkajšie použitie.

Označenie RENOLIT EXOFOL zastrešuje produktový rad fólií pre povrchovú úpravu stavebných prvkov v exteriéri. Fólie na vonkajšie použitie zušľachťujú povrchy okenných profilov, vstupných dverí, garážových brán a pod. Ich aplikáciou na plastové povrchy sa tiež zlepšujú materiálové vlastnosti, a to najmä odolnosť proti poveternostným vplyvom a životnosť. Súčasťou fólií RENOLIT EXOFOL je unikátna technológia solárneho štítu SST (Solar Shield Technology), ktorá zabezpečuje ochranu proti nadmernému zahrievaniu profilu. Chránená je nielen samotná fólia, ale aj lepidlo a profil.
 

Prémiová fólia na vonkajšie použitie
V ponuke fólií na použitie v exteriéri sa vyníma fólia RENOLIT EXOFOL PX. Vyznačuje sa vylepšením všetkých materiálových vlastností, ktoré významne zvyšujú odolnosť proti poveternostným vplyvom (vrátane ochrany proti účinkom UV žiarenia) a predlžujú aj životnosť fólie. 

Základná fólia používa nové a vylepšené suroviny bez PVC zmäkčovadiel. V klasických receptúrach hrá totiž migrácia zmäkčovadiel dôležitú úlohu v degradácii produktu. Elimináciou týchto zmäkčovadiel sa podstatne predĺžila životnosť fólie. Spoločnosť RENOLIT garantuje v našich podmienkach jej farebnú stálosť až 15 rokov. 

Prémiová fólia na vonkajšie použitie obsahuje špeciálne vyvinutý polyakrylát. Ten v podobe priehľadnej krycej vrstvy chráni tak farbu, ako aj základnú fóliu. Vďaka tomu je fólia mimoriadne odolná nielen proti poveternostným vplyvom, ale aj proti poškriabaniu. Fólia sa v súčasnosti ponúka v 26 farebných prevedeniach vrátane drevodekorov a jednofarebných fólií.
 

Zákaznícky servis
Súčasťou filozofie spoločnosti RENOLIT sú prvotriedny technický servis a individuálny prístup k zákazníkovi. Zákazníci sa môžu spoľahnúť nielen na kvalitu ponúkaných výrobkov, ale aj na inovatívne riešenia ich špecifických požiadaviek. Odborníci zo spoločnosti RENOLIT na dennej báze prichádzajú s riešeniami bežných problémov realizátorov i architektov. 
 

Šetrné čistenie exteriérových fólii
Čistenie exteriérových fólií je problematika, ktorej denne čelia realizátori stavieb i profesionálne čistiace spoločnosti. Aj pri všetkej opatrnosti, môže na stavbe dôjsť k znečisteniu bezchybnej okennej fólie omietkou alebo fasádnou farbou. „Chceme hovoriť o tom, ako možno povrchy okenných fólií vyčistiť bez zvyškov nečistôt a bez poškodenia tak, aby okenný rám a krídla dlho vyzerali esteticky a zároveň boli odolné proti poveternostným vplyvom," vysvetľuje Ing. Ladislav Csanda, obchodný riaditeľ spoločnosti RENOLIT Tábor.

Spoločnosť RENOLIT predstavuje nenáročný a efektívny spôsob čistenia exteriérovej fólie od farby, omietky, zvyškov lepidla a pod. bez nutnosti odbornej pomoci. Základné pravidlo pri čistení exteriérovej fólie je: nikdy nepoužívať agresívne čistiace prostriedky, ktoré majú rozpúšťací účinok. Naruší sa tak kontakt lepidla s profilom, čo vedie k poškodeniu. Taktiež sa nesmú použiť žiadne brúsne materiály, benzín alebo ostré nástroje, ktoré zanechávajú trvalé mechanické stopy. Prílišné drhnutie a trenie môže zničiť štruktúru fólie, poprípade vytvoriť na povrchu fólie vlasové trhliny, ktoré narušia jej vzhľad. 

 

Pracovný postup

1. Očistenie povrchu fólie

Na samotné čistenie fólie budú stačiť nástroje a prostriedky bežne dostupné v domácnosti. Použite najmä teplú vodu z vodovodu a saponát na umývanie riadov (je zakázané používať agresívne čistiace prostriedky). Týmto spôsobom môžeme vyčistiť cement, minerálne omietky a fasádne farby z povrchu fólie. Týmto spôsobom však nemožno čistiť polyuretánovú penu a rôzne syntetické omietky.

 

2. Opláchnutie povrchu fólie

Znečistený povrch fólie opláchnite rozprašovačom naplneným teplou vodou z vodovodu. Nepokúšajte sa z povrchu odstrániť častice, ktoré sa na ňom nachádzajú, môžete povrch poškriabať.

 

3. Aplikácia saponátu

Po opláchnutí povrchu teplou vodou, rukou naneste na znečistené miesta saponát. Jemne ho votrite.

 

4. Odstránenie nečistôt

Na zvlhčený povrch naneste vlhký novinový papier. Nechajte ho na znečistenom mieste pôsobiť minimálne 5 minút. Počas toho niekoľkokrát navlhčite povrch papiera teplou vodou. Pôsobením rôznych povrchových napätí a následným šokom sa spojenie naruší.

 

5. Druhé čistenie

Z povrchu opatrne odstráňte papier. Miesto opláchnite väčším množstvom teplej vody. Opatrne odstráňte znečistenie z povrchu fólie pomocou jemnej špongie alebo handričky. Je dôležité fóliu neustále oplachovať vodou, aby sa všetky abrazívne časti okamžite odplavili. 

 

6. Opláchnutie

Poslednýkrát opláchnite povrch fólie teplou vodou. V prípade, že sú všetky nečistoty z povrchu odstránené, pretrite ho nasucho. Buďte dôslední, inak hrozí, že budete roztierať všetky abrazívne časti po povrchu fólie. 

 

Odborník radí
Týmto spôsobom možno po skončení výstavby úspešne vyčistiť lepidlo na obklady, omietku, či fasádnu farbu. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a časom. Pri nešetrnom čistení môže dôjsť k nezvratnému porušeniu fólie. Dobré výsledky v krátkom čase možno dosiahnuť pomocou parného čističa. Treba ho však používať s rozvahou. Pred čistením na stavbe vám odporúčame vyskúšať si celý proces na vzorke fólie.

Polyuretanovú penu z okna neodstránite bez poškodenia fólie. Práca s týmto materiálom preto vyžaduje mimoriadnu opatrnosť. 

 

Viac informácií získate na www.renolit.com

 

Spoločnosť RENOLIT

Skupina RENOLIT patrí k popredným svetovým výrobcom kvalitných plastových fólií a príbuzných výrobkov pre technické aplikácie. Nezávislý rodinný podnik nastavuje už viac ako 65 rokov štandardy v oblasti kvality a inovácií a zamestnáva v súčasnosti okolo 4 500 zamestnancov vo viac ako 30 výrobných závodoch a predajných spoločnostiach. Značka RENOLIT je po celom svete synonymom technickej vyspelosti, moderného dizajnu výrobkov a partnerských služieb.

Plastové fólie RENOLIT možno použiť na zušľachtenie povrchu nábytku, stavebných prvkov a hi-fi výrobkov, na izolácie strešných a inžinierskych konštrukcií alebo na výstavbu bazénov. RENOLIT vyrába fólie a hadice na zdravotnícke použitie a recyklovateľné kompozitné dosky s prírodnými vláknami pre stavebný a automobilový priemysel. Okrem toho z fólií RENOLIT vznikajú výrobky pre organizáciu kancelárie, vybavenie interiérov motorových vozidiel, samolepiace výrobky pre grafický priemysel a výrobu etikiet a ďalšie technické výrobky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.