Aktuality

2014-12-11

Velux: Tipy ako správne vetrať v domácnosti

/Bratislava, 11. decembra 2014/  V zimnom období, ktoré je spojené s vyššími výdavkami na kúrenie, sa majitelia domov a bytov snažia ušetriť. Podvedome ale-bo naschvál vetrajú vo svojich domovoch menej často. Prinášame vám preto nie-koľko užitočných tipov, ako správne vetrať. 

Prísun čerstvého vzduchu do interiéru je veľmi dôležitý bez ohľadu na ročné obdobie. V lete zabraňuje prehrievaniu domu, v zime zaisťuje pre všetkých členov domácnosti správny tepelný komfort. Reguluje teplotu a pomáha zbaviť sa nakumulovanej vlhkosti, vďaka tomu umožňuje predchádzať tvorbe plesní a rôznych húb. Práve tieto nežiaduce javy podporujú vznik alergií a astmy. Je preto veľmi vhodné vytvoriť si z vetrania denný rituál.

 

Ako a kedy je najlepšie vetrať?
Odborníci zo spoločnosti VELUX odporúčajú vetrať niekoľkokrát denne, krátko a intenzívne. „V zime treba vetrať intenzívne dva až trikrát denne aspoň 5 až 10 minút. Dôjde k výme-ne vzduchu a zároveň sa teplota v miestnosti výrazne neochladí. Na jar a na jeseň môže spotrebiteľ čas vetrania predĺžiť na 15 až 30 minút niekoľkokrát za deň,“ radí Magdaléna Bartková, marketingová manažérka spoločnosti VELUX. 

Bežné ranné rituály mnohých ľudí často zahŕňajú vyvetranie spálne a kúpeľne po sprcho-vaní. Podobne, mnohí inštinktívne otvárajú okná, aby priviedli do miestnosti čerstvý vzduch po varení a upratovaní, pri návrate domov alebo pred spaním. Pravidelné vetranie domácnosti prispieva k zdravému vnútornému prostrediu a zvyšuje komfort bývania čle-nov rodiny.

 

Vetranie a strešné okná
Aby bolo vetranie účinnejšie, pri strešných oknách sa využíva takzvaný komínový efekt. V tomto prípade sa osvedčila kombinácia fasádnych a strešných okien. Teplý vzduch, ktorý prirodzene stúpa nahor, opúšťa budovu cez vetracie prieduchy alebo otvorené strešné okná. Pričom sa cez fasádne okno v obvodovej stene nasáva čerstvý vzduch. Dobré odvetranie zabezpečí aj kombinácia dvoch náprotivných strešných okien, ako aj vetranie prostredníctvom vertikálneho radu strešných okien,“ vysvetľuje Magdaléna Bartková.

 

Viac čerstvého vzduchu vďaka ventilačnej klapke
Súčasťou strešných okien VELUX je už dlhé roky vbudovaná ventilačná klapka. Vďaka nej sa v domácnosti vetrá i keď sú strešné okná zatvorené. Využiteľná je aj v noci, keď oby-vatelia nechcú spať pri otvorenom okne, no prívod čerstvého vzduchu do miestnosti si chcú zachovať. Praktická je aj v prípade nepriaznivého počasia a umožňuje stále vetranie domácnosti i v neprítomnosti majiteľa. Klapka obsahuje filter, preto sa cez ňu do interiéru nedostane žiaden hmyz, ani peľ, či iné nečistoty.

Spolupráca so svetovými dizajnérmi priniesla zdokonalenie ovládacej rukoväte ventilačnej klapky, ktorá je teraz ergonomickejšia a prispieva k pohodlnejšiemu ovládaniu okna. Na jeho otvorenie stačia dva kroky: prvým sa otvorí klapka a ďalším samotné okno.

Pre tých, ktorí majú problém ovládať svoje strešné okno manuálne, sú k dispozícii diaľko-vo ovládané okná VELUX INTEGRA®. Na pohyb okien a tieniacich doplnkov postačuje intui-tívna dotyková obrazovka. Obsahuje kompletnú zostavu predinštalovaných programov, napríklad program Good Morning (dobré ráno), ktorý dvíha žalúzie a otvorí okná, aby sa obyvatelia domácnosti mohli príjemne prebudiť do nového rána. Súčasťou okien je aj daž-ďový senzor, ktorý pri prvej dažďovej kvapke okná automaticky zatvorí.   

 

Tipy ako správne vetrať

• Vetrajte priestory minimálne trikrát denne. V prípade, že máte strešné okná, využite komínový efekt.

• Na začiatku vykurovacej sezóny vetrajte častejšie, pretože vtedy je vyššia pravdepodobnosť vzniku kondenzácie a vlhkosti.

• Počas sprchovania zatvárajte dvere kúpeľne. Po sprchovaní utrite steny a podlahy, a ak máte v kúpeľni okná, tak ich otvorte. 

• Nesušte mokré oblečenie a iné predmety vnútri.

• Nábytok neumiestňujte k obvodovým stenám.

• Nechajte otvorené ventilačné klapky aspoň na štrbinové vetranie priestoru.

• Vetrajte radšej častejšie a kratšie. Je to lepšie než nižší počet dlhších vetraní.

• Pri varení zakrývajte hrnce a panvice pokrievkou – ušetríte aj energiu.

 

Viac informácií nájdete na www.velux.sk

V prípade otázok kontaktujte:
Eva Fačková
Key Communications, s. r. o.
Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69
Mobil: +421 948 63 63 43
eva.fackova@keycommunications.sk

 

O skupine VELUX

Nadnárodná skupina VELUX vytvára lepšiu kvalitu života prostredníctvom prísunu denného svetla a čerstvého vzduchu cez strechu. Produktový program VELUX obsahuje širokú škálu strešných okien a svetlíkov, spolu s riešeniami pre ploché strechy. Skupina tiež dodáva mnoho druhov roliet, žalúzií, montážnych doplnkov, výrobky pre diaľkové ovládanie a solárne kolektory pre inštaláciu na strechách. 

Spoločnosť VELUX má výrobné závody v 11 krajinách a obchodné zastúpenie takmer v 40 krajinách sveta. Značka VELUX je jednou z najsilnejších značiek v celosvetovom sektore stavebných materiálov a výrobky VELUX sú predávané po celom svete. Spoločnosť zamestnáva okolo 10 000 zamestnancov. Centrála spoločnosti sídli v Hoersholme v Dánsku.

FOTOGALÉRIA

NG_kupelna_mala_upravené.jpg

Jedným z ranných rituálov je vyvetranie kúpeľne po sprchovaní.

dizajn_rukovat_upravené.jpg

Ovládacia rukoväť je ergonomickejšia a tým prispieva k pohodlnejšiemu  ovládaniu okna.

obyvacka_pohoda_upravené.jpg

Ventilačné klapky zaručujú cirkuláciu vzduchu, i keď je okno zavreté.

dizajn_panel_upravené.jpg

Na otvorenie okien VELUX INTEGRA® postačí niekoľko dotykov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.