Aktuality

2014-07-10

Horúce tipy na leto v podkroví

 

/Bratislava, 10. júla/  V lete sa tešíme na slnečné dni, zaslúžený oddych a relax. Letnú pohodu však môžu znepríjemniť horúčavy a vysoké teploty v interiéri. Pora-díme vám ako  vytvoriť príjemnú klímu v podkroví aj v sparných dňoch.  

Aj v letných horúčavách môže byť podkrovie príjemným miestom na odpočinok a načerpanie novej energie. A to v prípade, že podkrovný byt má dostatočnú tepelnú izo-láciu a správne zvolené vonkajšie tienenie strešných okien. „Na prehrievanie podkrovných priestorov má vplyv viacero faktorov, ako sú hrúbka izolácie, orientácia na svetové stra-ny, počet strešných okien, výber zasklenia a v neposlednom rade tienenie,” vysvetľuje Ing. Tomáš Švec, produktový manažér spoločnosti VELUX. Ponúkame vám niekoľko tipov pre vytvorenie príjemného bývania v podkroví počas leta.

TIP 1: Zastavte horúčavu ešte pred oknom!

Tienenie je veľmi účinnou ochranou pred horúcim slnko, avšak  slnečné lúče treba zachytiť ešte pred dopadom na sklenenú tabuľu okna, teda z vonkajšej strany. ”Preto sa doplnky chrániace pred prestupom slnečného tepla inštalujú na okno z vonkajšej strany, ako sú vonkajšie rolety a markízy. Vnútorné doplnky potom najmä tienia alebo zatemňujú miestnosť a tiež majú významnú dekoratívnu funkciu,” radí Tomáš Švec.

TIP 2: Doprajte si príjemný chládok s vonkajšou markízou

Elegantné, praktické a dostupné riešenie, ako predísť neprimeranému prehrievaniu pod-krovia, ponúka vonkajšia markíza. Účinne odráža slnečné lúče skôr ako dopadnú na sklo strešného okna. Sieťovaná štruktúra nebráni výhľadu z okna von a zároveň privádza do interiéru dostatok denného svetla. Spôsob uchytenia vonkajšej markízy na okno z vonkaj-šej strany umožňuje kedykoľvek okno otvoriť a vetrať. Vonkajšia markíza sa dá jednodu-cho dodatočne nainštalovať. 

TIP 3: Vymeňte staré strešné okno za nové

Výmena starého strešného okna za kvalitné okno VELUX zníži vaše náklady na ochladzo-vanie aj vykurovanie domu v zime. V skutočnosti môžete znížiť izbovú teplotu počas leta až do 5 °C a zvýšiť ju počas zimy až o 2 °C. Len tým, že nahradíte staré za nové strešné okno. Ešte lepšiu energetickú bilanciu získate pridaním vonkajšej markízy alebo rolety. V lete zabránite prehrievaniu podkrovia a v zime znížite tepelné straty. 

TIP 4: Zvoľte si špeciálne zasklenie 

Pri strešných oknách si môžete zvoliť aj špeciálne zasklenie, ktoré priamo redukuje pre-stup tepelného žiarenia zo slnka. V tomto prípade sa informujte o súčiniteli prestupu tepel-ného slnečného žiarenia g. Čím nižší je súčiniteľ g, tým menej sa bude interiér prehrievať od slnka. Pri výbere ideálneho typu zasklenia s ohľadom na umiestnenie strešného okna a orientáciu na svetové strany sa obráťte na odborníkov.

TIP 5: Vytvorte chládok aj tieň pre pokojný spánok

V lete vychádza slnko oveľa skôr, čo môže narušiť naše plány pospať si ráno dlhšie. Pre-bytok svetla môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu spánku, ktorý je dôležitý pre získanie no-vej energie a pozitívnej nálady počas dňa. Pre dosiahnutie čo najlepšieho vnútorného pro-stredia v letných horúčavách sa odporúčajú kombinovať vonkajšie markízy s úplne zatem-ňujúcimi vnútornými roletami. 

Markíza ako vonkajší doplnok znižuje prestup tepla do interiéru a zabraňuje tak prehrie-vaniu miestnosti aj v sparných letných dňoch. Vnútorná roleta vo dne alebo v noci úplne zatemní miestnosť a doladí váš interiér. Obľúbené sú úplne zatemňujúce rolety v rôznych farbách a dizajnoch.

TIP 6: Rozžiarte detskú izbu s Disney motívmi

Horúcou novinkou tohto leta sú úplne zatemňujúce vnútorné rolety s Disney postavičkami. Rolety z Kolekcie snov vytvárajú v miestnosti úplnú tmu a doprajú nerušený spánok hoci aj napoludnie. Kolekcia snov zahŕňa 12 odlišných vzorov so šiestimi Disney postavičkami. Strešné okná tak rozžiari medvedík Pú, Bambi, myšiaci Minie a Mickey, hrdinovia filmu Lietadlá a Popoluškin príbeh.

Rolety sú nastaviteľné v akejkoľvek výške okna. „Rodičia tak môžu regulovať prísun den-ného svetla podľa potreby a dopriať nerušený spánok deťom aj počas dňa. Rolety s obľúbenými Disney postavičkami zároveň vytvárajú hravé prostredie, ktoré podporuje predstavivosť u detí. Pomocou regulácie svetla však jasne odlišujú čas medzi hrou a odpočinkom,“ vysvetľuje zámer novej kolekcie Magdaléna Bartková zo spoločnosti VE-LUX. 

TIP 7: Ochrana proti slnku, hluku i nečakanému krupobitiu

Najúčinnejšiu ochranu proti intenzívnemu slnečnému teplu poskytuje vonkajšia roleta. Do-káže zachytiť až 97 % tepla zo slnečných lúčov. Umožní kedykoľvek zatemniť interiér od denného svetla a navyše ochráni strešné okná pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi či pádom napríklad konárov z okolitých stromov. Vnútorný hluk pri daždi a krupo-bití sa zníži až o 3 dB. To človek v miestnosti vníma ako pokles hlučnosti o polovicu. 

 

Viac informácií nájdete na www.velux.sk

V prípade otázok kontaktujte:
Katarína Dudáková
Key Communications, s. r. o.
Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69 
Mobil: +421 910 967 741
katarina.dudakova@keycommunications.sk

 

FOTOGALÉRIA

foto_1.jpg
Tienenie je veľmi účinnou ochranou pred horúcim slnko, avšak  slnečné lúče treba zachytiť ešte pred dopadom na sklenenú tabuľu okna.

foto_3.jpg
Spôsob uchytenia vonkajšej markízy na okno z vonkajšej strany umožňuje kedykoľvek okno otvoriť a vetrať.

foto_2.jpg
Kombinácia vonkajšej markízy s úplne zatemňujúcimi vnútornými roletami zaistí pokojný spánok aj pre tých najmenších. 

foto_4.jpg
Rolety z Kolekcie snov vytvárajú pokojné prostredie pre zaspávanie a zároveň podporujú predstavivosť u detí.

foto_7.jpg
Úplne zatemňujúce rolety sú  nastaviteľné v akejkoľvek výške. Môžete tak regulovať prí-sun denného svetla presne podľa potrieb dieťaťa.

foto_8.jpg
Vonkajšia roleta dokáže zachytiť až 97 % tepla zo slnečných lúčov pred dopadom na skle-nú tabuľu okna.

foto_9.jpg


Galéria

 

 

 

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.