Aktuality

2014-03-03

Tipy na jarné upratovanie podlahy od Cechu podlahárov Slovenska

 

Veľká noc sa spája so začiatkom jari. Stavu spokojnosti však predchádzajú hodiny upratovania celej domácnosti. Umývanie okien, utieranie prachu, prezliekanie perín a mnohé ďalšie činnosti sú neodmysliteľnou súčasťou vítania jari v mnohých domácnostiach. Ľudia pri upratovaní minú veľa energie na tieto, nie práve obľúbené činnosti, neuvedomujúc si, čo si naozaj zaslúži ich pozornosť. Ako na jarné upratovanie podláh radí Tibor Pásztor, cechmajster Cechu podlahárov Slovenska.

DLH_01_upravené.jpg

Čistenie podláh je ďalším aspektom upratovania domácnosti. Je dôležité venovať mu prislúchajúcu pozornosť. Predsa len do kúpy podlahy investujeme nemalé peniaze, a preto očakávame, že nám vydrží roky. Niektorí z nás však predpokladajú, že podlahu stačí len raz do týždňa umyť. Na údržbu podlahy by sme nemali myslieť len v predvianočnom období, ale počas celého roka. Podlaha sa nám za to odvďačí nielen dlhodobou funkčnosťou, ale aj krásnym a nezmeneným vzhľadom. V ďalších krokoch vám ukážeme, ako efektívne čistiť podlahy počas celého roka.

 

Drevené podlahy

Drevenú podlahu treba udržiavať bez prachu a špiny, preto ju treba pravidelne zametať a vysávať. Aby sme sa vyhli poškrabaniu podlahy, mali by sme všetky nohy nábytku podlepiť mäkkým materiálom, najlepšie plstenými podložkami. Drevená podlaha sa nesmie umývať mokrým, ale iba vlhkým spôsobom. Pri bežných čistiacich prostriedkoch riedených vodou sme často svedkami toho, že sa na podlahu dostáva veľa vody. Voda môže drevo poškodiť a spôsobiť jeho napučanie. Oproti tradičnému spôsobu čistenia podláh už dnes existujú aj modernejšie a účinnejšie spôsoby. V súčasnosti sú na trhu k dispozícii čistiace prostriedky vo forme rozprašovačov, ktoré už netreba riediť. Ich nanášanie je jednoduché, stačí ich nastriekať na podlahu a rozotrieť. Pri tradičnom spôsobe čistenia za pomoci vedra, sa postupným žmýkaním handry špina a nečistoty hromadili na jeho spodku. Moderné mopy s čistiacimi utierkami z mikrovlákien pracujú inak: špinu nerozotierajú po podlahe, ale uzavrú ju do utierky. Výhodou používania čistiacich prostriedkov vo forme rozprašovačov je aj to, že sa na drevenú podlahu nedostáva nadmerné množstvo vody, ale iba presne toľko, koľko treba na jej vyčistenie. 

 

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy sa udržujú a čistia podľa podobných zásad ako drevené podlahy. Treba ich pravidelne zametať alebo vysávať a obmedzovať mokré spôsoby čistenia. Časté mokré čistenie má za následok sčernenie a nabobtnanie hrán v spojoch, čo je viditeľný estetický defekt na podlahe. Na čistenie sa používajú špeciálne výrobky odporúčané výrobcom. Netreba sa snažiť o aplikáciu rôznych leštidiel, pretože čím lesklejšia podlaha je, tým sú stopy nôh viac viditeľné, najmä na svetle. Menšie poškodenia laminátovej podlahy sa môžu opraviť tmelom, pri viditeľnejšom poškodení treba vymeniť celú lamelu.

 

PVC podlahová krytina

Vinylová podlaha sa dá ľahko čistiť bežným domácim zmetákom, vysávačom alebo vlhkým mopom. Na čistenie sa používajú neagresívne čistiace prostriedky, na podlahe nesmú zostávať kaluže vody. Je dôležité nainštalovať podložky z plsti na nohy stoličiek, stolov a skríň. Moderné podlahové krytiny od strednej cenovej kategórie majú trvácny polyuretánový náter, ktorý zapĺňa póry na podlahovine spôsobené výrobnou technológiou, a znižuje tak náročnosť údržby podlahy. Odpadáva takisto nevyhnutnosť aplikácie leštidiel, najmä v prvotnej fáze užívania podlahy. Vinylové/PVC homogénne podlahové krytiny najvyššej kategórie dokonca nevyžadujú aplikáciu leštidiel počas celej svojej životnosti. Možno ich preleštiť „nasucho“ účinkom nylonového padu za vysokých otáčok.

 

Prírodné linoleum

Na staré typy podlahovín z prírodného linolea výrobcovia nanášali len prvotný voskový náter. Pred začatím užívania podlahy bolo však nevyhnutné opatriť podlahovinu ďalšími vrstvami náteru z dôvodu zvýšenia odolnosti proti vlhkosti a špine, ako aj predĺženia jej životnosti. Táto náročnosť údržby prinášala značnú nevýhodu oproti PVC podlahovým krytinám. Nové typy linolea majú jedinečnú povrchovú úpravu umožňujúcu značnú redukciu frekvencie a objemu čistenia a údržby. V porovnaní s linoleom bez povrchovej úpravy, sa celý proces čistenia a údržby zjednodušuje. 

Počas existencie povlakovej vrstvy (min. 5 rokov), ako aj po jeho zošľapaní, dodržujte návody výrobcu. Z dôvodu dosiahnutia najlepších výsledkov treba používať len špeciálne prípravky, ktoré na povrchu linolea vytvoria ochranný film. Väčšie poškodenia na podlahe sa dajú opraviť lokálne, a to včelím voskom, ktorý sa zafarbí práškom z podlahoviny a následne zaleští dostratena.

 

Textilné podlahové krytiny

Textilné podlahové krytiny by sa mali pravidelne vysávať, najlepšie dva až trikrát do týždňa. Po určitom čase však treba koberec dôkladne vyčistiť, aby sa z neho odstránili hĺbkové nečistoty. Existujú tri druhy čistenia kobercov, a to čistenie nasucho, namokro a strojové čistenie. Pri čistení „na sucho“ sa používa prášok, ktorý je jemne vlhký a  má výraznú absorpčnú schopnosť. Tento prípravok nie je vhodný pre koberce vyrobené z bavlny a pre koberce s vyššou dĺžkou vlasu. Čistenie namokro sa dá všeobecne použiť pre každý druh koberca. Musíme však myslieť na to, že textil po častom mokrom čistení sa zbieha (ako šatstvo), čo je viditeľné najmä na spojoch. Po mokrom čistení je nevyhnutné podlahu nechať dôkladne vysušiť, pretože blato sa môže hlboko do koberca zašľapať. Tomu sa niekedy nedá vyhnúť na pracoviskách s nepretržitou prevádzkou, kde sa skôr uplatní suché čistenie práškom. 

Koberce hlavne s  vyšším strihaným vlasom môžu mať vlákna odolné (objektové koberce), ale nevyhnete sa viditeľnosti vyšľapaných a nevyšľapaných zón. Odporúča sa preto používať vysávače s rotačnými kefami v hlavici. Na čistenie kobercov sa najčastejšie používajú špeciálne prostriedky. Strojové čistenie spočíva vo vstrekovaní roztoku horúcej vody a saponátu. Takisto sú v predaji čističe na fľaky, a to v závislosti od toho, či vlas koberca je syntetický (PP, PA), alebo prírodný (vlna).

 

Liate podlahy

Liate podlahy si nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Na čistenie sa používajú dostupné neagresívne čistiace prostriedky. Štruktúra povrchu podlahy zabraňuje rozmnožovaniu baktérií a zaručuje tak hygienické a bezprašné prostredie v miestnosti. Na veľké priemyselné plochy sa aplikuje strojné čistenie v podobe pojazdu čistiacich automatov/kombajnov. V potravinárskom priemysle (mliekarne, mäsopriemysel) sa využíva aj čistenie horúcou parou, pričom sa podlaha odmastí aj dezinfikuje. Proti takému tepelnému šoku však podlaha musí byť odolná. Väčšinou ide o špeciálne polyuretánové kompozície materiálu podlahy.

Je dôležité aby sme sa o podlahy starali pravidelne, nielen v období sviatočného upratovania. Pokiaľ to zanedbáme, nebude cesty späť. Poškodená podlaha sa totiž len veľmi ťažko opravuje. Ak sa však o podlahu budeme starať pravidelne, bude nám slúžiť počas celej doby svojej životnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[späť]

Poštová 1, 811 06 Bratislava, Tel./Fax: +421 02 54 64 24 69, keycommunications@keycommunications.sk

Copyright © 2010 keycommunications. Všetky práva vyhradené.